Psychologia i psychoterapia

W tym dziale znajdują się podstawowe informacje dotyczące szeroko pojętej psychologii i psychoterapii. Są tu definicje najważniejszych terminów psychologicznych i psychoterapeutycznych.  

 • Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra - kim są?

  Każdy człowiek doświadcza gorszego samopoczucia - smutku czy złości. Każdy czasem ma poczucie, że jest coś, z czym sobie nie radzi, co przerasta jego zasoby. Zwykle taki czas trwa krótko - wraca dobre samopoczucie i poczucie sprawczości. Niekiedy jednak tak się nie dzieje - trudności w codziennym funkcjonowaniu są na tyle duże, że konieczne jest skorzystanie z czyjejś pomocy. Tylko z czyjej? Przyjaciela? Rodziny? A może psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry? Kim jest każdy z tych profesjonalistów i jakiej pomocy można od nich oczekiwać?  

 • Świąteczne porządkowanie życia

  Kupowanie prezentów, gotowanie przysmaków, porządkowanie mieszkań, przystrajanie choinek - okres przedświąteczny obfituje w ważne wydarzenia i zadania. A ja sobie myślę o innych porządkach: porządkach w naszym życiu, głowie, emocjach... 

 • Psychoterapia przez Internet

  Psychoterapia czy szerzej - pomoc psychologiczna - przez Internet wydaje się obecnie czymś normalnym i oczywistym, stale jednak budzi pewne zastrzeżenia. Skuteczność tego rodzaju pomocy bywa podawana w wątpliwość przez specjalistów, którzy jej nie świadczą, jednocześnie jednak ma wielu zwolenników wśród osób korzystających z niej i ją świadczących. Jak to więc jest z tą psychoterapią online?

   
 • Ważne, by wiedzieć, dokąd się idzie - o celach w terapii

  "Czy mógłbyś mi powiedzieć, w którą stronę mam iść? - spytała Alicja. - Zależy od tego, dokąd chcesz dojść - odpowiedział kot. - Nie wiem, dokąd chcę iść - odpowiedziała Alicja. - Więc tym bardziej nie ma znaczenia, w którą stronę pójdziesz - powiedział kot". 

 • Dlaczego psychoterapia nie jest łatwa

  Psychoterapia to proces, o którym często zdarza się słyszeć, że odmienił czyjeś życie - żałuję, że nie odważyłem się przyjść wcześniej, zmarnowałem przez to wiele czasu. Jednakowo często można jednak usłyszeć, że psychoterapia nie jest łatwa - zdarzały się chwile, gdy było bardzo ciężko, pojawiały się emocje, których wolałabym nie czuć; czasem myślę, że chciałbym, by leki wszystko załatwiły, nie musiałbym się męczyć... Czy musi tak być? Czy terapia nie mogłaby być łatwiejsza? 

 • Doświadczenie traumy i psychoterapia

  Psychoterapia ukierunkowana na doświadczenia traumatyczne wydaje się często jednym z najtrudniejszych elementów terapii. Nierzadko można usłyszeć pełne wątpliwości i bezradności słowa: "czy możliwa jest w ogóle pomoc komuś, kto na przykład doświadczył zgwałcenia, pobicia, znalazł się w sytuacji zagrażającej życiu?". Pomoc jest możliwa, co więcej - ta pomoc może być niezwykle skuteczna. Pytanie jednak - czy zawsze jest ona konieczna? Czy każdy, kto przeżył traumatyczne doświadczenie, musi korzystać z pomocy psychologicznej?