Świąteczne porządkowanie życia

Kupowanie prezentów, gotowanie przysmaków, porządkowanie mieszkań, przystrajanie choinek - okres przedświąteczny obfituje w ważne wydarzenia i zadania. A ja sobie myślę o innych - nie mniej ważnych - porządkach: porządkach w naszym życiu, głowie, emocjach... Tak jak choinki i pierniczki pozwalają nam lepiej i milej przeżyć święta, tak uporządkowanie swojego życia może podnieść jego jakość.

 

Porządkowanie życia warto zacząć od zrewidowania swoich wartości. Nazbyt wiele bowiem w życiu każdego z nas śmieci - rzeczy, aktywności, marzeń, celów - które nie są spójnymi z naszymi wartościami, nie są też powiązane z naszymi prawdziwymi potrzebami. 

 

Wartości są tą częścią nas, która pomaga nam w dokonywaniu wyborów. Gdybyśmy bowiem w wyborach kierowali się tylko emocjami, nasze działania byłyby zmienne, niekiedy wręcz chaotyczne. Wartości pomagają w utrzymaniu jednolitego kierunku w życiu. Czasem jednak zdarza się tak, że zapominamy o wartościach - chwilowe cele, dążenia, marzenia zaciemniają obraz tego, co dla nas najważniejsze. Gdy zaś żyjemy na przekór lub obok wartości, możemy doświadczać uczucia pustki, bezradności, trudnego do jasnego zdefiniowania cierpienia... Powrót do wartości to jak powrót do źródeł. Powrót do życiowych wartości to jak zdecydowane złapanie za ster swojego życia. 

 

 

Kilka sposobów na przybliżenie się do refleksji na temat swoich wartości 

 

1. Spójrz na listę wartości: 

* relacje rodzinne      * rodzicielstwo     * przyjaźń i życie towarzyskie      * praca zawodowa i zatrudnienie      * duchowość

* wykształcenie, szkolenia, rozwój osobisty      * życie w społeczeństwie      * zdrowie i kondycja fizyczna 

* zajęcia w czasie wolnym i rozrywka      * wartości estetyczne (sztuka, muzyka, literatura, piękno)

* ochrona przyrody i równowagi w społeczeństwie      * dobra materialne 


Wybierz z niej trzy, które są dla ciebie najważniejsze. Następnie oceń, w jakim stopniu obecnie działasz, by realizować te wartości. Co zrobiłeś na ich rzecz dzisiaj, wczoraj? Spróbuj też zaplanować coś, co mógłbyś zrobić na rzecz tych wartości jutro, w najbliższym tygodniu, miesiącu. 

 

2. Wyobraź sobie na chwilę, że umarłeś, jest twój pogrzeb, bliskie ci osoby wygłaszają mowę ku twojej pamięci. Kto miałby te mowę wygłosić? Co chciałbyś, by w tej mowie powiedział twój najbliższy przyjaciel? Twoje dziecko? Twój partner? Czy twoje obecne życie, to, o czym myślisz dziś, to, co dziś robisz, jest spójne z tym, co chciałabyś usłyszeć u kresu życia? A może powinieneś wprowadzić jakąś zasadniczą zmianę w swoim życiu, by zwiększyć szansę na to, że u kresu swojego życia będziesz z niego zadowolony? 

 

3. Zastanów się nad najważniejszą wartością swojego życia. Czymś, co absolutnie nadaje mu sens. Następnie narysuj tarczę (taką jak wykorzystywana do gry w lotki), środek tej tarczy - "dziesiątka" - to pełna realizacja twojej nadrzędnej wartości. Gdyby lotka miała wyznaczać poziom realizacji tej wartości w twoim obecnym życiu, to w jakim punkcie by się znalazła?