Terapia schematów

Terapia schematów to "młodsza siostra" terapii poznawczo-behawioralnej. Opiera się na teorii schematów Younga. W tym dziale znajdują się szczegółowe informacje dotyczące tej metody terapeutycznej - teoretycznych podstaw oraz zastosowań praktycznych. 

  • Terapia schematów - wprowadzenie

    Terapia schematów to jedna z nowszych metod terapeutycznych. Powstała w odpowiedzi na zapotrzebowanie pacjentów, dla których klasyczne techniki terapii poznawczo-behawioralnej nie były wystarczające. Twórcą tej terapii jest Jeffrey Young, a jej ogromną zaletą to, iż od samych początków stosowania tej metody są prowadzone badania kliniczne potwierdzające jej skuteczność - bardzo obiecująco wyglądającą skuteczność.

  • Szczęśliwe dziecko w nas

    Tryb szczęśliwego dziecka to bardzo funkcjonalna i zdrowa część naszej osobowości. Szczęśliwe dziecko pozwala się nam bawić, cieszyć przyjemnościami i rozrywką oraz przeżywać radość. Daje nam wiele, a bardzo często o nim zapominamy. Jak więc dbać o kontakt ze szczęśliwym dzieckiem i wzmacniać ten tryb osobowości w sobie? 

  • W szponach bezwzględnych wymagań

    Dobrze być ambitnym i chcieć się doskonalić. Co jednak jeśli ambicja nigdy nie jest zaspokojona do końca, a doskonałość nigdy nieosiągnięta? Wtedy najczęściej pojawia się frustracja, zmęczenie, napięcie, brak radości... Łatwo wtedy popaść w smutek i złe myślenie o sobie... Ale może jednak to nieprawda - może wcale nie jesteś do niczego, beznadziejny i nieradzący sobie, może tylko twoje standardy i wymagania wobec siebie i innych są zbyt wysokie i zbyt bezwzględne? Przeczytaj więcej o schemacie bezwzględnych wymagań!